Committees

Administrative
For information about the Administrative Committee, contact

A. Todd Brown – Chair
Nancy Black Norelli – Vice-Chair
Thomas W. Anderson
David F. Branch Jr.
Richard G. Buskner
Richard J. Costanza
Robert W. Detwiler
James D. Foster
Terry Garner
Anna Hamrick
Darrin D. Jordan
H. Russell Neighbors
Randall Pridgen
Warren T. Savage IV
Paul Jerald Stainback
Christopher S. Stepp
C. Everett Thompson II
Richard S. Towers
Roger S. Tripp
Cynthia L. Wittmer

Public Member
James W. Hall

Publications Editorial Board
Dorothy (Dottie) Bernholz – Chair
Nancy Black Norelli– Vice-Chair
John A. Bowman
Richard G. Buckner
Andrea Capua
Margaret H. Dickson (Public Member)
James W. Hall (Public Member)
Darrin Jordan
Sonya C. McGraw
Harold (Butch) Pope

John Gehring (Advisory Member)
G. Gray Wilson (Advisory Member)
Thomas P. Davis (Advisory Member)

Staff Liaison
Alice Neece Mine
Debra Holland
Tammy Jackson
Jennifer Duncan


Appointments Advisory
For information about the Appointments Advisory Committee, contact

Mark W. Merritt - Chair
John M. Silverstein - Vice-Chair
Marcia Armstrong
Barbara R. Christy
Ronald L. Gibson
Margaret M. Hunt
Sonya C. McGraw
Nancy Black Norelli
Lonnie M. Player Jr.
Michael L. Robinson
John S. Willardson

Public Member
Paul L. Fulton Jr.

Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II


Authorized Practice
For information about the Authorized Practice Committee, contact

C. Colon Willoughby Jr. - Chair
Donna R. Rascoe - Vice-Chair
Marcia Armstrong
Clark R. Bell
Heidi C. Bloom
Robert C. Bowers
John A. Bowman
Walter Brock
 Ligon Bundy
Andrea N. Capua
Barbara R. Christy
Gerald Collins Jr.
G. Thomas Davis Jr.
Nicholas J. Dombalis II
Theodore Edwards II
Katherine Frye
Mark P. Henriques
Alan S. Hicks
M. Alan LeCroy
W. Rob Lewis II
Debra L. Massie
Williams S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Harold Pope
Matthew W. Smith
Kimberly S. Taylor
C. Branson Vickory
John S. Willardson
Kevin G. Williams

Public Member
Margaret H. Dickson
Paul L. Fulton Jr.

Advisory Members
Henry C. Babb
John N. (Nick) Fountain
K. Edward Greene
Sonny S. Haynes
Mark Scruggs
Harriet F. Worley
Lynn Weaver

Staff Liaison
David R. Johnson
Joshua Walthall


Distinguished Service Committee
For information about the Distinguished Service Committee, contact

Harold L. Pollock – Chair
Sonya C. McGraw – Vice-Chair
Thomas W. Anderson
Dorothy (Dottie) Bernholz
Robert C. Bowers
Barbara Christy
Gerald R. Collins Jr.
Nicholas J. Dombalis II
Charles R. Hardee
Ralph W. Meekins
Lonnie M. Player Jr.
Paul J. Stainback
Kimberly S. Taylor
C. Everett Thompson II

Public Member
Margaret H. Dickson
James W. Hall

Staff Liaison
Peter Bolac


Ethics Committee
For information about the Ethics Committee, contact

Darrin D. Jordan - Chair
William S. Mills - Vice-Chair
David N. Allen
Clark R. Bell
Dorothy Bernholz
John A. Bowman
Nicholas J. Dombalis II
Theodore Edwards II
Mark P. Henriques
M. Alan LeCroy
H. Russell Neighbors
Nancy Black Norelli
Harold L. Pollock
Warren T. Savage IV
Paul Jerald Stainback
Roger S. Tripp
C. Branson Vickory
John S. Willardson

Advisory Members
David Allen
Brad Bannon
John Stuart Bruce
Kim Coward
James R. Fox
Ben Gallop
K. Edward Greene
Sonny S. Haynes
Frankie Jones Jr.
David Long
Laura Murray Loyek
Melissa Owen
Stewart Poisson
J. William Porter

Staff Liaison
Alice Neece Mine
Suzanne Lever
Nichole McLaughlin


Executive Committee
For information about the Executive Committee, contact

Margaret Hunt - Chair
Mark W. Merritt- Vice-Chair
Thomas W. Anderson
Marcia Armstrong
Dorothy Bernholz
A. Todd Brown
Barbara R. Christy
G. Thomas Davis Jr.
Robert W. Detwiler
Ronald L. Gibson
Charles R. Hardee
Mark P. Henriques
Alan S. Hicks
Darin D. Jordan
DeWitt F. McCarley
Ralph W. Meekins
William S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Harold L. Pollock
Donna R. Rascoe
Michael L. Robinson
John M. Silverstein
C. Everett Thompson II
John S. Willardson
C. Colon Willoughby Jr.

Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II
Alice Neece Mine


Finance and Audit Committee
For information about the Finance and Audit Committee, contact

Mark W. Merritt– Chair
John M. Silverstein- Vice-Chair
Ronald L. Gibson
Margaret M. Hunt

Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II
Lisanne Palacios


Grievance Committee
For information about the Grievance Committee, contact

Michael L. Robinson, Chair
DeWitt M. McCarley, Vice-Chair, Subcommittee I
Thomas Anderson, Vice-Chair, Subcommittee II
Marcia Armstrong, Vice-Chair, Subcommittee III

Panel I

DeWitt M. McCarley, Vice-Chair
David F. Branch Jr.
Richard G. Buckner
Charles Davis
James D. Foster
Anna  Hamrick
Charles R. Hardee
Alan S. Hicks
Ralph L. Meekins
Lonnie M. Player Jr.
Donna R. Rascoe
Kimberly S. Taylor
Kevin G. Williams

Public Member
James W. Hall

Advisory Members
Henry C. Babb
Sharon Wall - Nonlawyer

Staff Liaison
Aly Chen
Maria Brown
Susannah Cox
Carmen Hoyme Bannon
Leanor Hodge
Pat Murphy


Panel II

Thomas Anderson, Vice Chair
A. Todd Brown
 Ligon Bundy
Gerald Collins Jr.
Robert W. Detwiler
Terry Garner
Sonya C. McGraw
Randall Pridgen
Matthew W. Smith
Christopher S. Stepp
C. Everett Thompson II

Public Member
Paul L. Fulton Jr.

Advisory Members
Patrick Diamond – Nonlawyer
Thomas E. Horner

Staff Liaison
Fern Gunn Simeon

Panel III

Marcia Armstrong–Vice Chair
Heidi C. Bloom
Robert C. Bowers
Walter Brock
Andrea N. Capua
Richard J. Costanza
G. Thomas Davis Jr.
Katherine Frye
W. Rob Lewis II
Debra L. Massie
Harold Pope
Richard S. Towers
C. Colon Willoughby Jr.

Public Member
Margaret H. Dickson

Advisory Members
Diane Owens – Nonlawyer
John N. (Nick) Fountain

Staff Liaison
Margaret Cloutier
Root Edmonson
Katherine Jean
Barry McNeill
Brian Oten
Jennifer Porter
Josh Walthall
Mary Winstead


Issues Committee
For information about the Issues Committee, contact

John M. Silverstein - Chair
Mark W. Merritt - Vice-Chair
Marcia Armstrong
Thomas W. Anderson
Dorothy Bernholz
A. Todd Brown
Barbara R. Christy
Gerald Collins Jr.
Charles E. Davis
Robert W. Detwiler
Theodore C. Edwards II
Ronald L. Gibson
Charles R. Hardee
Margaret M. Hunt
Darrin D. Jordan
DeWitt F. McCarley
William S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Warren T. Savage IV
Donna R. Rascoe
Michael L. Robinson
C. Colon Willoughby Jr.

Advisory Member
John B. McMillan
Warren T. Savage IV
G. Gray Wilson

Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II


LAMP
For information on LAMP, please visit their website.

Lonnie M. Player Jr. - Chair
Robert Detwiler - Vice-Chair
Theodore C. Edwards II
James Foster
C. Branson Vickory

Advisory Members
Michael S. Archer
Gill Beck
David L. Hayden
Marie A. Joiner-Avon
Robert E. Nunley
Buren R. Shields III
Mark E. Sullivan
Judge Frank D. Whitney

Staff Liaison
Jennifer Porter


Legislative
For information about the Legislative Committee, contact

Marcie Armstrong – Chair
Ralph W. Meekins – Vice Chair
Heidi C. Bloom
Barbara R. Christy
Gerald R. Collins Jr.
Alan S. Hicks
Darrin Jordan
DeWitt McCarley
Nancy Black Norelli
Harold L. Pollock
Harold Pope
Matthew W. Smith Jr.
Kimberly S. Taylor
Roger S. Tripp
C. Colon Willoughby Jr.

Public Member
Margaret H. Dickson
Paul L. Fulton Jr.
James W. Hall

Advisory Member
John B. McMillan
Paul L. Fulton Jr.
James W. Hall

Staff Liaison
David Johnson
Katherine Jean


Nominating Committee
For information about the Nominating Committee, contact

Ronald G. Baker Sr. - Chair
Anthony S. di Santi
James R. Fox
Ronald L. Gibson
M. Keith Kapp
Barbara B. Weyher

Staff Liaison
Sharon Kelly

 


THE NORTH CAROLINA STATE BAR
217 E. Edenton Street (27601) • PO Box 25908 • Raleigh, NC 27611-5908 • 919.828.4620
Copyrightę North Carolina State Bar. All rights reserved.